Zespół Ekonomicznej Obsługi Szkół i Przedszkoli w Piszu

Biuletyn Informacji Publicznej

Uchwała Nr VII/38/07

z dnia: 1 marca 2007 roku
w sprawie: w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania innych składników wynagrodzenia wynikających ze stosunku pracy, a także wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania.
Na podstawie art. 30 ust. 6, art. 49 ust. 2, art. 54 ust. 7 w związku z art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela ( Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, Nr 170, poz. 1218, Nr 220, poz. 1600 oraz z 2007 r. Nr 17, poz. 95)  w związku z art.18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203, Nr 167, poz. 1759 oraz z 2005 r. Nr 172, poz. 1441 i Nr 175, poz. 1457 oraz z 2006 r. Nr 17, poz. 128 i Nr 181, poz. 1337), uchwala się co następuje:
§ 1. Ustala się regulamin określający wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania innych składników wynagrodzenia wynikających ze stosunku pracy, obowiązujący od dnia 01 stycznia 2007 roku do dnia 31 grudnia 2007 roku, stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 2. Kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli, o których mowa w art. 49, ust.1 pkt 1 Karty Nauczyciela określa regulamin, stanowiący załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.
 
§ 3. Wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego określa załącznik Nr 3 do niniejszej uchwały.
 
§ 4. Ilekroć w regulaminach oraz w załączniku Nr 3 do niniejszej uchwały jest mowa bez bliższego określenia o:
 
1) Burmistrzu - należy przez to rozumieć Burmistrza Pisza,
2) Gminie - należy przez to rozumieć Gminę Pisz,
3) szkole - należy przez to rozumieć przedszkole, szkołę, zespół szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Pisz,
4) dyrektorze, wicedyrektorze, nauczycielu - należy przez to rozumieć dyrektora, wicedyrektora lub nauczyciela jednostki, o
której mowa w pkt 3,

5) roku szkolnym - należy przez to rozumieć okres pracy szkoły od dnia 1 września danego roku do dnia 31 sierpnia roku
następnego,
 
6) oddziale - należy przez to rozumieć oddział w szkole lub przedszkolu, grupę uczniów w świetlicy,

7) uczniu - należy przez to rozumieć także wychowanka,

8) tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin - należy przez to rozumieć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 3 lub ust. 7 Karty Nauczyciela,
 
9) rozporządzeniu – należy przez to rozumieć Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy ( Dz.U. Nr 22, poz. 181 oraz z 2006 r. Nr 43, poz. 293),
 
10) Karcie Nauczyciela - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela ( Dz. U. z 2006 r.
Nr 97, poz. 674 z późn. zm.).
 
§ 5. Traci moc uchwała Nr XLIII/51/05 Rady Miejskiej w Piszu z dnia 22 grudnia 2005 roku w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania innych składników wynagrodzenia wynikających ze stosunku pracy, a także wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2006 r. Nr 24, poz. 539 i 549, Nr 167, poz. 2378).

§ 6. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Pisza.
 
§ 7. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2007 r.
 
 
Przewodniczący Rady
Stanisław Olender


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr VII/38/07
Rady Miejskiej w Piszu z dnia 1 marca 2007 roku
 
Regulamin określający wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania innych składników wynagrodzenia wynikających ze stosunku pracy
Rozdział I
 
Dodatek za wysługę lat
§ 1. Nauczycielowi przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości i na zasadach określonych w art. 33 ust. 1 Karty Nauczyciela , § 7 rozporządzenia i na warunkach określonych w § 2 niniejszego regulaminu.
§ 2. 1. Dodatek za wysługę lat przysługuje:
1)  począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
2)  za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
2. Dodatek przysługuje za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
3. Dodatek ten przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
4. Potwierdzenie nabycia prawa do dodatku za wysługę lat oraz wysokość tego dodatku, w formach o jakich mowa w § 7 rozporządzenia określa :
1) nauczycielowi – dyrektor,
 
2) dyrektorowi - Burmistrz.
 
5. Dodatek wypłaca się z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.
Rozdział II
Dodatek motywacyjny

§ 3. 1. Poziom środków finansowych na dodatki motywacyjne dla nauczycieli ustala się wskaźnikiem procentowym do wynagrodzenia zasadniczego.
2. Poziom środków finansowych, o których mowa w ust. 1, wynosi 6 % od łącznej kwoty wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli.
3. Niezależnie od środków finansowych ustalonych w ust. 2 dodatkowo zabezpiecza się środki na dodatki motywacyjne dla dyrektorów.
§ 4. Dodatek motywacyjny jest częścią wynagrodzenia nauczyciela; przy ustalaniu wysokości dodatku należy brać pod uwagę:
1) uzyskiwanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:
a) osiąganie w pracy dydaktyczno-wychowawczej pełnej realizacji programu nauczania oraz wprowadzanie nowych treści, korelacji treści programowych z innymi przedmiotami a także uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno- wychowawczych potwierdzonych wynikami klasyfikacji, lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach i olimpiadach,
b) stosowanie różnorodnych metod nauczania oraz porównywanie efektywności stosowanych metod,
c) stosowanie nowych rozwiązań metodycznych w zajęciach dydaktyczno – wychowawczych,
d) prowadzenie lekcji otwartych w ramach prac zespołu przedmiotowego lub z własnej inicjatywy,
e) rozbudzanie w uczniach patriotyzmu i zrozumienia znaczenia własnego państwa oraz kształtowanie postawy etycznej zakorzenionej w polskim etosie narodowym,
f) umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,
g) pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki,
h) prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie i zwalczanie przejawów patologii społecznej.
2) jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności:
a) systematyczne i efektywne przygotowywanie się do zajęć,
b) podnoszenie umiejętności zawodowych – udział w doskonaleniu warsztatu pracy oraz różnych formach doskonalenia nauczycieli,
c) prezentowanie swego dorobku pedagogicznego,
d) opracowywanie publikacji naukowych związanych z warsztatem pracy,
e) wzbogacanie własnego warsztatu pracy,
f) dbałość o estetykę pomieszczeń oraz o stan techniczny pomocy dydaktycznych i innych urządzeń szkolnych,
g) prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,
h) rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych i powierzonych obowiązków,
i) przestrzeganie dyscypliny pracy.
3) zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust 2 pkt 2 Karty Nauczyciela, a w szczególności:
a) udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,
b) udział w komisjach przedmiotowych i innych zespołach,
c) opiekę nad samorządem uczniowskim lub organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,
d) prowadzenie lekcji koleżeńskich oraz uczestnictwo w innych rodzajach działań w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,
e) aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły .
§ 5. 1. . Dyrektorowi może być przyznany dodatek motywacyjny w wysokości nie przekraczającej 40% jego wynagrodzenia zasadniczego, natomiast dla nauczyciela wysokość dodatku nie może przekroczyć 25% jego wynagrodzenia zasadniczego.
2. Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż dwa miesiące i nie dłuższy niż jeden rok szkolny.
3. Dodatek motywacyjny dla nauczycieli przyznaje dyrektor w ramach ustalonych środków uwzględniając poziom spełnienia warunków, o których mowa w § 4, a dla dyrektora – Burmistrz.
4. Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.
 
 Rozdział III
Dodatek funkcyjny
 
§ 6. 1. Nauczycielom, którym powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły przysługuje dodatek funkcyjny zgodnie z tabelą dodatków funkcyjnych określonych w § 10.
 2. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora ustala Burmistrz uwzględniając między innymi:
1) wielkość i strukturę organizacyjną szkoły,
2) złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska,
3) liczbę stanowisk kierowniczych w szkole,
4) jakość pracy związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, a w szczególności:
a) współpracę z Gminą lub bezpośrednim przełożonym – m.in. terminowe wykonywanie zadań,
b) właściwe prowadzenie gospodarki środkami finansowymi oraz realizację zatwierdzonego planu finansowego,
c) organizowanie pracy szkoły zapewniające bezpieczne i higieniczne warunki pracy uczniów oraz pracowników szkoły,
d) kształtowanie właściwej polityki kadrowej, w szczególności pozyskiwanie nauczycieli wysoko kwalifikowanych,
e) umiejętności organizacyjne,
f) kształtowanie struktury organizacyjnej szkoły,
g) umiejętność integrowania zespołu nauczycielskiego wokół wspólnych zadań, inspirowania oraz pomagania w rozwoju zawodowym nauczycieli
h) współpracę z instytucjami i organizacjami wspomagającymi realizację programu wychowawczego szkoły,
i) tworzenie materialnej infrastruktury szkoły, odpowiadanie przez szkołę na potrzeby edukacyjne społeczności lokalnej, tworzenie „ szkoły środowiskowej”,
j) tworzenie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku lokalnym,
3. Wysokość dodatków funkcyjnych dla wicedyrektorów i innych osób zajmujących stanowiska kierownicze - w granicach stawek określonych w § 10 i w ramach przyznanych na ten cel środków, ustala dyrektor uwzględniając wielkość i złożoność zadań wynikających z pełnionej funkcji oraz jakość pracy związanej z pełnionym stanowiskiem kierowniczym z zaznaczeniem, że wysokość dodatku dla wicedyrektora nie może przekroczyć 75% dodatku dyrektora, a dla innych osób pełniących inne stanowiska kierownicze w szkole nie może przekroczyć 50% dodatku dyrektora.
§ 7. 1 Nauczycielom realizującym dodatkowe zadania oraz zajęcia przysługuje dodatek funkcyjny, tj.:
 
1) opiekunowi stażu – w wysokości 40 zł miesięcznie od każdego stażysty,
 
2) wychowawcy klasy – w wysokości 50 zł miesięcznie w szkole podstawowej, 70 zł miesięcznie w szkole gimnazjalnej, 45 zł miesięcznie w przedszkolu z uwzględnieniem oddziałów przedszkolnych w szkołach,
3) doradcy metodycznemu – w wysokości 40 zł miesięcznie.
2. Dodatek funkcyjny, o którym mowa w ust. 1 przyznaje dyrektor szkoły.
 § 8. 1. Dodatek funkcyjny przyznaje się na okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
2. Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.
§ 9. 1. Prawo do dodatku funkcyjnego powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie funkcji, a jeżeli powierzenie funkcji nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.
2. Nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze na czas określony, traci prawo do dodatku funkcyjnego z upływem tego okresu, a w razie wcześniejszego odwołania - z końcem miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie, a jeżeli odwołanie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.
3. Dodatek funkcyjny nie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia obowiązków, do których jest przypisany ten dodatek, a jeżeli zaprzestanie pełnienia obowiązków nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.
4. Wicedyrektorowi zastępującemu nieobecnego dyrektora przysługuje dodatek funkcyjny w stawce ustalonej dla dyrektora od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po jednym miesiącu zastępowania nieobecnego dyrektora z przyczyn innych niż urlop wypoczynkowy.
5. Nauczyciel, któremu powierzono obowiązki kierownicze w zastępstwie ma prawo do dodatku funkcyjnego w stawce ustalonej dla danego stanowiska kierowniczego, od pierwszego dnia miesiąca po upływie jednomiesięcznego okresu pełnienia tych obowiązków. Uprawnienie to wygasa z pierwszym dniem miesiąca następującego po zaprzestaniu pełnienia tych obowiązków.
6. Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, urlopu dla poratowania zdrowia, w okresach za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia z innych przyczyn obowiązków związanych z powierzonym stanowiskiem, a jeżeli zaprzestanie pełnienia obowiązków nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.
7. Nauczycielowi, o którym mowa w § 6 ust. 1 realizującemu dodatkowe zadania lub zajęcia wymienione w § 7 ust. 1 przysługuje jeden dodatek funkcyjny w wysokości uwzględniającej zajmowanie stanowiska kierowniczego oraz realizację dodatkowych zadań i zajęć.
§ 10. TABELA DODATKÓW FUNKCYJNYCH
Lp
Stanowisko
Miesięcznie w złotych
od do
1.
Przedszkola:
a)       dyrektor przedszkola czynnego do 5 godzin
dziennie
b)       dyrektor przedszkola czynnego ponad 5 godzin
dziennie
c) wicedyrektor
 

200 550
 
350 850
 
190 550
2.
Szkoły wszystkich typów:
a)       dyrektor szkoły liczącej do 6 oddziałów
b)       dyrektor szkoły liczącej 7 – 12 oddziałów
c)       dyrektor szkoły liczącej 13 – 18 oddziałów
d)       dyrektor szkoły liczącej ponad 18 oddziałów
i więcej
e)       wicedyrektor
f)         kierownik filii
 
250 740
300 830
350 1240
400 1720
 
300 1290
120 560
 Rozdział IV
Dodatek za warunki pracy
§ 11. 1.Dodatek za trudne warunki pracy przysługuje nauczycielom z tytułu prowadzenia:
 
1) zajęć dydaktycznych w szkołach ( klasach) przysposabiających do pracy zawodowej w wysokości 5% otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego,
2) zajęć rewalidacyjno – wychowawczych z uczniami upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim w wysokości 10% otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego,
3) indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego – w wysokości 10% stawki godzinowej za każdą efektywnie przepracowaną godzinę indywidualnego nauczania.
4) zajęć dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych w klasach i oddziałach integracyjnych oraz w klasach łączonych w wysokości 6% otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego.
2. Dodatek za trudne warunki przysługuje w okresie faktycznego wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany, oraz w okresie niewykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
3. Dodatek za trudne warunki przysługuje w takiej części, w jakiej godziny w trudnych warunkach pozostają do obowiązującego wymiaru godzin.
§ 12. Za pracę w warunkach uciążliwych przysługuje dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego za czynności określone w § 9 rozporządzenia.
§ 13. 1. W razie zbiegu tytułu do dodatków określonych w § 11 i § 12, nauczycielowi przysługuje prawo do wszystkich tych dodatków.
2. Dodatki, o których mowa w § 11 i §12 przyznaje nauczycielowi dyrektor, a dyrektorowi – Burmistrz.
3. Dodatki za warunki pracy wypłaca się z dołu.
4. Dodatki, o których mowa w § 11 i § 12 przysługują w okresie faktycznego wykonywania pracy, z którą dodatki są związane oraz w okresie niewykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego.
Rozdział V
Wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw
 
    § 14. 1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową lub jedną godzinę doraźnego zastępstwa nauczyciela ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego ( łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku ) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, odpowiednio dla ustalonego rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnych zastępstw.
2. Dla nauczycieli realizujących tygodniowy wymiar godzin ustalony na podstawie art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego ( łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku ) przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru godzin.
3. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru godzin nauczyciela, o której mowa w ust. 1 i 2 ustala się mnożąc tygodniowy obowiązkowy lub realizowany wymiar zajęć przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia, za dni rozpoczynania i kończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym, dni wolne od zajęć dydaktycznych oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
5. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy; w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia, - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego
wymiaru ( lub 1/4, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednakże większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.
6. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa nauczyciela, realizującego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w różnym tygodniowym wymiarze ustala się dla zajęć, w zakresie których godziny są realizowane na zasadach określonych w ust. 1 i 2.
§ 15. 1. Wynagrodzenie za zajęcia pozalekcyjne niewymienione w ramowych planach, a realizowane zgodnie z zatwierdzonym arkuszem organizacyjnym szkoły oraz za godziny indywidualnego nauczania, ustala się na zasadach określonych w § 14 ust. 1 i 2.
2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 14 i w §15 ust.1, przysługuje za godziny faktycznie zrealizowane i jest wypłacane z dołu.
3. Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują planowane i odpowiednio udokumentowane zorganizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, na wniosek nauczyciela i za zgodą dyrektora, przysługuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy, obliczane jak za godzinę ponadwymiarową, z zastrzeżeniem § 15 ust. 4.
4. Nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze, sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór nad przebiegiem zajęć nie przysługuje z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie.
Rozdział VI
Nagrody ze specjalnego funduszu nagród
§ 16. 1. Nauczycielom przysługują nagrody zgodnie z art. 49 ust. 1 Karty Nauczyciela.
2. Środki finansowe na nagrody w ramach specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli w wysokości co najmniej 1% planowanych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli planuje dyrektor w rocznym planie finansowym szkoły, z tym że:
1) 80% środków funduszu przeznacza się na nagrody dyrektora,
2) 20% środków funduszu przeznacza się na Nagrody Burmistrza
3. Po przyjęciu budżetu na dany rok kalendarzowy dyrektorzy przekazują do budżetu Gminy na Rozdział 80195 środki, o których mowa w ust. 2 pkt 2.
4. Niewykorzystane środki na Nagrody Burmistrza nie zwiększają puli nagród przewidzianych na nagrody dyrektora.
5. Tryb i kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli zgodnie z art. 49 ust. 2 Karty Nauczyciela reguluje załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.
 
Przewodniczący Rady
Stanisław Olender
 
Załącznik Nr 2
do Uchwały Nr VII/38/07
Rady Miejskiej w Piszu
z dnia 1 marca 2007 roku
 Regulamin nagród dla nauczycieli,
 wysokość oraz kryteria i tryb ich przyznawania i wypłacania
§
§ 1. 1. Nagrody z funduszu nagród są przyznawane dla:
 
1) nauczycieli przez dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony,
 
2) dyrektorów poszczególnych szkół przez Burmistrza,
3) nauczycieli szkół przez Burmistrza.
2. Nagrody z funduszu nagród mogą być przyznawane z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz w czerwcu na zakończenie zajęć roku szkolnego.
§ 2. 1. Z inicjatywą przyznania Nagrody Burmistrza występują:
1) Burmistrz,
2) dyrektor,
3) rada pedagogiczna szkoły,
4) dyrektor Zespołu Ekonomicznej Obsługi Szkół i Przedszkoli w Piszu.
2. Nagrody są przyznawane na podstawie wniosków, do opiniowania których Burmistrz powołuje stosowną Komisję z udziałem nauczycielskich związków zawodowych działających na terenie Gminy.
3. Wnioski w sprawie przyznania nagród zawierają uzasadnienie zgodnie z kryteriami zawartymi w niniejszym regulaminie.
§ 3. 1. Dyrektor występuje do Burmistrza o przyznanie Nagrody Burmistrza dla nauczyciela, który prowadzi działania promujące Gminę i spełnia zasady, o których mowa w § 8.
2. Działaniami promującymi Gminę są:
1) udział w uroczystościach gminnych i organizowanie imprez o ponadgminnym charakterze,
 
2) prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, których efekty służą promocji Gminy (wystawa prac plastycznych, spektakle teatralne, zespoły taneczno-muzyczne, zawody sportowe organizowane przez inne jednostki samorządu terytorialnego),
 
3) uzyskiwanie wysokich wyników pracy z uczniem zdolnym (uczniowie zajmują wysokie lokaty na konkursach przedmiotowych, olimpiadach, zawodach sportowych itp.).
§ 4. Wysokość Nagrody Burmistrza nie może przekroczyć 250% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym w Gminie.
§ 5. Nagrody Burmistrza mogą być przyznane dyrektorom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań swojej szkoły poprzez:
1) bardzo dobrą współpracę z organem prowadzącym na wszystkich płaszczyznach działania,
2) aktywny udział szkoły i jej reprezentowanie w działaniach promujących Gminę,
3) zdobywanie dodatkowych środków finansowych na rzecz szkoły,
4) aktywizację środowiska, rad pedagogicznych oraz innych organów szkoły zgodnie z potrzebami szkoły,
5) prawidłowe i oszczędne gospodarowanie finansami szkoły,
6) wspieranie nauczycieli w kierunku stosowania nowoczesnych metod nauczania, doskonalenia zawodowego, uzyskiwania nowych kwalifikacji i uzyskiwania wyższych stopni awansu zawodowego,
7) tworzenie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku poprzez organizowanie imprez pozaszkolnych, dobrą współpracę z instytucjami kultury i innymi jednostkami organizacyjnymi Gminy,
8) dbanie o poprawę warunków i bezpieczeństwa pracy zatrudnionych pracowników,
9) dobrą współpracę z gronem pedagogicznym, stwarzanie sprzyjającej atmosfery pracy w szkole,
10) pomoc metodyczną, szczególnie młodym nauczycielom.
§ 6. Nagrodę Dyrektora nauczycielowi przyznaje dyrektor po przepracowaniu przez niego minimum roku, gdy nauczyciel:
1) uzyskuje wysokie wyniki w pracy dydaktyczno-wychowawczej (informacje uzyskane na podstawie wyników sprawdzianów klasy VI szkoły podstawowej i egzaminów klasy III gimnazjum, diagnozy osiągnięć uczniów klasy III i V szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjum),
2) popularyzuje własne osiągnięcia poprzez organizację lekcji otwartych lub wystąpienia na posiedzeniach Rady Pedagogicznej,
3) doskonali się zawodowo i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami z pozostałymi członkami Rady Pedagogicznej,
4) rzetelnie piastuje powierzoną funkcję koordynatora zespołu przedmiotowego, wychowawczego itp. lub opiekuna stażu,
5) przestrzega porządku pracy (jest punktualny, właściwie pełni dyżur, prawidłowo prowadzi dokumentację, chętnie uczestniczy w imprezach organizowanych przez szkołę, pełniąc obowiązki opiekuna),
6) aktywnie uczestniczy w tworzeniu, aktualizacji i nowelizacji dokumentów prawa wewnątrzszkolnego,
7) wykazuje się umiejętnościami organizatorskimi, dba o powierzony sprzęt i urządzenia szkolne, mobilizuje uczniów do działań na rzecz ładnego wystroju klas, czystości i porządku, pozyskuje dodatkowe środki finansowe.
§ 7. Dyrektor przyznaje nagrodę również nauczycielowi podejmującemu następujące działania i osiągającemu efekty:
1) w pracy z uczniem zdolnym, np. zajęcie przez ucznia wysokiej lokaty w konkursach szkolnych, pozaszkolnych przedmiotowych i innych, np. zawodach sportowych,
2) w rozwijaniu zainteresowań uczniów poprzez:
a) prowadzenie dodatkowych zajęć z uczniami,
b) opiekę nad organizacjami działającymi w szkole,
c) współorganizowanie imprez szkolnych, wycieczek, wyjazdów do kina, teatru, muzeum,
d) organizowanie imprez sportowych, konkursów przedmiotowych, szkolnych i gminnych oraz udział w konkursach na szczeblu powiatowym czy wojewódzkim,
e) realizację rozszerzonego programu z zakresu nauczanego przedmiotu.
3) w pracy z uczniem mającym trudności w nauce, np. udokumentowana współpraca z pedagogiem szkolnym, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, rodzicami ucznia, co w konsekwencji ma służyć przezwyciężaniu niepowodzeń ucznia w nauce,
4) w rozwijaniu współpracy z rodzicami i środowiskiem mającej na celu:
a) mobilizację rodziców do pracy na rzecz szkoły i współpracy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,
b) utrzymywanie stałego kontaktu z rodzicami, a przez to natychmiastowe reagowanie w sytuacjach szczególnych (np. znaczne pogorszenie sytuacji materialnej ucznia, zaobserwowane patologie),
c) wpływanie na organizacje środowiskowe celem podejmowania działań na rzecz szkoły i aktywne uczestnictwo w imprezach.
§ 8. ( Uchylony ) .
§ 9. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli mają charakter uznaniowy.
§ 10. 1. Wnioski o nagrody składane są w terminach:
– do 10 czerwca, gdy nagroda będzie wręczana z okazji zakończenia roku szkolnego,
– do 20 września, gdy nagroda będzie wręczana z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
2. Lista nauczycieli nagrodzonych z okazji Dnia Edukacji Narodowej jest ogłaszana do dnia 5 października.
 
Przewodniczący Rady 
Stanisław Olender


Załącznik Nr 3
do Uchwały Nr VII/38/07
Rady Miejskiej w Piszu
z dnia 1 marca 2007 roku
 
 
 
Dodatek mieszkaniowy
 
§ 1. Prawo do dodatku mieszkaniowego przysługuje nauczycielom posiadającym kwalifikacje do stanowiska nauczyciela w danej szkole i zatrudnionym w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć w szkołach położonych w miejscowościach liczących do 5 tysięcy mieszkańców.
§ 2. 1. Nauczycielom, o których mowa w § 1 przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy, zwany dalej „dodatkiem”, w wysokości uzależnionej od liczby członków rodziny co miesiąc w wysokości:
1) 45 zł dla 1 osoby,
2) 60 zł dla 2 osób,
3) 75 zł dla 3 osób,
4) 90 zł dla 4 i więcej osób.
2. Do osób, o których mowa w ust. 1 zalicza się nauczyciela oraz wspólnie z nim zamieszkujących: współmałżonka i dzieci.
3. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem, stale z nim zamieszkującemu przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej w ust. 1. Małżonkowie określają pracodawcę, który będzie im wypłacał dodatek.
4. Dodatek przysługuje nauczycielowi niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.
5. Dodatek przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o jego przyznanie.
§ 3. Dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:
1) nie świadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,
2) pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego,
3) odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej; w przypadku jednak gdy z nauczycielem powołanym do służby zawarta była umowa o pracę na czas określony, dodatek wypłaca się nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa ta została zawarta,
4) korzystania z urlopu wychowawczego przewidzianego w odrębnych przepisach.
§ 4. 1. Dodatek przyznaje się na wniosek nauczyciela (dyrektora) lub na wspólny wniosek nauczycieli będących współmałżonkami, z uwzględnieniem § 2.
2. Nauczycielowi dodatek przyznaje dyrektor, a dyrektorowi – Burmistrz.
 
Przewodniczący Rady
 
Stanisław Olender
Data dodania:
Data upublicznienia: piątek, 3 paź 2008 13:36
Opublikował(a): Admin
Zaakceptował(a): Admin
Artykuł był czytany: 1593 razy
Ilość edycji: 2